Prezes Klubu:

ZKS Stal Stalowa Wola

Zakładowy Klub Sportowy STAL STALOWA WOLA

HISTORIA NASZEGO KLUBU

Przybyły ze Śląska Feliks Olszak – dyrektor Zakładu Hutniczego, utworzył w 1938 r. Klub Sportowy “Stalowa Wola”. Klub dysponował boiskiem piłkarskim bez bieżni i trybun oraz czterema kortami tenisowymi. Zawodnicy byli amatorami, trenowali po godzinach pracy, a mecze rozgrywali w niedzielę. Pierwszym trenerem piłkarzy był zawodnik Cracovii Karol Walkowski. W święto św. Floriana, patrona hutników 4 maja 1939 r. odbył się pierwszy mecz junaków budujących miasta i drużyny KS “Stalowa Wola”, zakończony remisem 1:1. Drugą sekcją w klubie był tenis, grały w niego stalowowolskie elity. Założycielem kolejnej sekcji, tym razem bokserskiej był Ślązak Bernard Śmiałek. Pierwszy mecz z KSZO Ostrowiec, na ringu ustawionym pod gołym niebem, odbył się w sierpniu 1939 r. Wygrali wysoko goście 14:2, jednak boks wkrótce stał się dyscypliną bardzo popularną w naszym mieście.

Po wojnie prezesem klubu został Kazimierz Radźwicki. W 1945 r. powstała sekcja siatkówki, a twórcami jej byli bracia Aleksander, Mieczysław i Zbigniew Koziarowie, Teodor Szechyński i Karol Nycz. Rok później powstały sekcje tenisa stołowego i lekkiej atletyki. Twórcami ping-ponga byli Romuald Judecki, Bolesław Mazur, August Korman, Bogusław Kwiatkowski, Edward Krotla, Edward Zepp i Aleksander Klarczyński. Ten ostatni wraz z Marianem Szynkiewiczem utworzył sekcję lekkiej atletyki, a pierwszym trenerem był Władysław Niemiec.

W 1951 r. lwowianin Mikołaj Skrypij powołał do życia hokej na lodzie. Dyscyplinę tę uprawiali piłkarze, dbając zimą o kondycję fizyczną. Na mecze piłkarskie przychodziły tłumy fanów. Sprowadzony z Krakowa trener Stanisław Malczyk utworzył bardzo dobrą drużynę z młodych zawodników, a jej trzon tworzyli: Rudolf Patkolo, Jerzy Famulski, Zdzisław Nowak, Zbigniew Opoka, Józef Będkowski, Ryszard Kozerski i Józef Hawryło.

W 1954 r. do istniejących 8 sekcji za sprawą Stefana Boye dołączyła kolejna – łucznictwo. Łucznicy liczyli się na arenie krajowej. W 1966 r. awansowali do I ligi, w której występowali bez przerwy przez 6 lat, a Marek Łabuda, Wiktor Narbutowicz i Eugeniusz Kostrzewa sięgali po najwyższe laury w Polsce. W latach późniejszych utworzono sekcje siatkówki mężczyzn oraz koszykówki kobiet i mężczyzn.

Po wojnie prezesem klubu został Kazimierz Radźwicki. W 1945 r. powstała sekcja siatkówki, a twórcami jej byli bracia Aleksander, Mieczysław i Zbigniew Koziarowie, Teodor Szechyński i Karol Nycz. Rok później powstały sekcje tenisa stołowego i lekkiej atletyki. Twórcami ping-ponga byli Romuald Judecki, Bolesław Mazur, August Korman, Bogusław Kwiatkowski, Edward Krotla, Edward Zepp i Aleksander Klarczyński. Ten ostatni wraz z Marianem Szynkiewiczem utworzył sekcję lekkiej atletyki, a pierwszym trenerem był Władysław Niemiec.

W roku 1975 drużyna koszykarzy, prowadzona przez trenera Włodzimierza Atamańskiego, uzyskuje awans do II ligi, w której występuje przez dwa następne sezony. Prawdziwe znaczenie i rosnące sukcesy przychodzą w roku 1984, kiedy to drużyna, na czele z trenerem Alfredem Rzegockim, trzeci raz wchodzi do II ligi. Sezon sportowy 1986/87 kończy się awansem koszykarzy do I ligi – zespół prowadził trener Bogusław Wołoszyn. Po rozegranym jednym sezonie, drużyna prowadzona przez trenera Ryszarda Ząbkowskiego, powraca do I ligi i występuje w niej z coraz lepszymi efektami. Dowodem na dobrą pracę w sekcji było zdobycie w 1988 roku złotego medal w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży przez kadetów Jerzego Szambelana, którzy po dwóch latach, w 1990 r. potwierdzili prymat w kraju zdobywając Mistrzostwo Polski juniorów starszych. Współtwórcą tego sukcesu był trener Tadeusz Duszyński.

Piłkarze weszli po raz pierwszy do II ligi w 1973 r., a twórcą historycznego awansu był trener Jerzy Kopa. W zespole grali: Zbigniew Hnatio, Józef Leś, Stanisław Karaś, Zdzisław Napieracz, Kazimierz Goleń, Bogusław Szczerbiński, Krystian Muskała, Edward Osadnik, Zbigniew Żelichowski, Józef Jachym, Eugeniusz Miler, Jerzy Gierak, Andrzej Demko.
W II lidze “Stalówka” występowała do 1987 r. i po raz pierwszy piłkarze awansowali do I ligi pokonując w barażach Górnik Knurów. Autorami awansu byli trenerzy Władysław Szaryński i Krystian Muskała i piłkarze Jerzy Rogoziński, Jacek Lis, Wojciech Niemiec, Janusz Weselak, Zygmunt Tworek, Krzysztof Bzdyra, Dariusz Sajdak, Artur Kopeć, Antoni Fijarczyk, Mirosław Mścisz, Janusz Mulawka, Wiesław Pędlowski, Wojciech Nieradka, Krzysztof Strzelec, Paweł Rybak, Stanisław Trawiński, Bogdan Tereszkiewicz, Artur Śmietana, Dariusz Liśkiewicz i Krzysztof Sęk. W I lidze piłkarze grali przez jeden sezon, a ponownie powrócili w 1990 r. Ta przygoda z ekstraklasą trwała rok, a na 2 lata futboliści zagościli w niej znów, dzięki duetowi trenerskiemu: Włodzimierz Gąsior i Piotr Brzeziński. Kolejne lata to zmagania piłkarzy “Stali” o awanse i powroty do II ligi.

Obecnie, klub nie prowadzi zawodowych zespołów seniorskich. Zajmuje się wyłącznie szkoleniem dzieci i młodzieży w dwóch najpopularniejszych w mieście dyscyplinach, tj. piłce nożnej i koszykówce. Sekcję piłki nożnej tworzy 11 drużyn chłopców oraz 3 drużyny dziewcząt, w których łącznie trenuje około 250 osób. Drużyny te prowadzone są przez 9 trenerów. Sekcję koszykówki tworzą  3 drużyny dziewcząt i 5 drużyn chłopców. Łącznie sekcja liczy około 140 trenujących. Drużyny prowadzone są przez 5 trenerów.